Výlety na dovolené v Chorvatsku

Juric travel   Výlety na dovolené v Chorvatsku

Výlety na dovolené v Chorvatsku - příroda

Národní park Plitvická jezera

Národní park Plitvická jezera je nejznámějším a snad i nejkrásnějším národním parkem v Chorvatsku. Největší přírodní atrakcí parku a světovou raritou je 16 malých jezer vzájemně propojených vodopády. Vodopády, které vznikly přelitím vody z vyšších do níže položených jezer svojí nádherou vyrážejí návštěvníkům dech. Husté lesy plné nejrozmanitějších druhů živočichů a bohatá vegetace se odrážejí v hladinách průzračných jezer neuvěřitelně krásných barev. Jezera jsou navzájem pospojovány nejen nádhernými vodopády, ale i podzemními proudy vody a jeskyněmi. Nejvyšším vodopádem je Plitvice, kde voda malé přítokové říčky padá z visícího bočního údolí do 72 m hluboké Koranské propasti. Podle žebříčku televize CNN, jsou vodopády na Plitvických jezerech třetími nejkrásnějšími vodopády na světě. Neskutečné přírodní scenérie, bohatá fauna a flóra, zda vzpomínky z dětství na nezapomenutelného Winetoua, návštěva Plitvických jezer Vám zpříjemní dovolenou u Jadranu a zanechá ve Vás nezapomenutelné vzpomínky. Detailní informace o národním parku Plitvická jezera naleznete na stránce www.np-Plitvicka-jezera.hr.

Národní park Paklenica

Jádro národního parku Paklenica tvoří dva hluboké kaňony Velika a Mala Paklenica směřující k moři. Paklenica Vám nabízí fantastické přírodní scenérie - vysoké skalní stěny s různými útvary, bohatě kvetoucí louky a výhledy do zvláštního světa hor, které leží v bezprostřední blízkosti moře. Paklenica je součástí pohoří Velebit. Vstupní branou do národního parku je vesnička Starigrad-Paklenica, malá osada ležící na přímořské magistrále. Vegetace ve Velebitu je na přímořské straně středomořská, na vnitrozemské zase středoevropská, dokonce alpská. Paklenica poskytuje i výborné podmínky pro milovníky horolezectví. Detailní informace o národním parku Paklenica naleznete na stránce www.paklenica.hr.

Národní Park Krka

Území národního parku Krka se svými jezery a vodopády je jedním z nejvýznamnějších přírodních parků Chorvatska. Tok řeky Krka je dlouhý 73 km. Řeka teče málo osídlenou krasovou krajinou, probíjejíc si cestu častými roklemi ve vápencích, protéká přes překážky mnoha peřejemi, kaskádami a vodopády. Její kaňony a vápencové bariéry vytvořily unikátní krajinu. Ústí Krky do moře je téměř nepozorovatelné. Největší a nejkrásnější vodopád je 46 m vysoký Skradinski buk. Směrem k moři formuje řeka Krka jezero Prukljan, které má všechny vlastnosti moře i s mořským přílivem a odlivem. Velmi zajímavé je, že ve vodě žijí sladkovodní, ale i mořské ryby. Jedním z pokladů národního parku Krka je i ostrůvek Visovac s Františkánským klášterem z roku 1445. V parku najdete i Římský vojenský tábor Burnum, postavený v prvním století po Kristu, ale i zříceniny středověkých hradů a pevností. Detailní informace o národním parku Krka najdete na stránce www.npkrka.hr.

Národní park Kornati

Národní park souostroví Kornati zahrnuje 89 ostrovů a specifický podmořský ekosystém na ploše 220 ​​km čtverečních a pobřeží jeho ostrovů je dlouhé přibližně 238 kilometrů. V tomto souostroví se můžete plavit labyrintem ostrovů, při potápění a šnorchlování objevovat fantastický podmořský svět, nebo přejít některé z ostrovů a užívat přírodní krásy, mimořádnou faunu i flóru, jak na ostrovech, tak i v přilehlém podmořském světě. Nejznámější částí parku jsou takzvané Kornatské koruny, výjimečný geologický fenomén souostroví. Detailní informace o národním parku Kornati naleznete na stránce www.kornati.hr.

Národní park Severní Velebit

Severní Velebit je přírodopisně nejvzácnější a nejatraktivnější část nejvyššího pásma pohoří Velebit. V tomto horském národním parku je na malém místě soustředěno množství přírodních úkazů jako Rožanské a Hajducké skály s atraktivními krasovými útvary a Lukášovou propastí, která patří mezi nejhlubší na světě, jakož i známou Velebitskou botanickou zahradu. Parkem vede mnoho turistických tras, z nichž nejznámější je Premužićov chodník, který prochází krásnou a zajímavou částí Severního Velebitu. Z horských vrcholů se Vám naskytne úchvatný výhled na Jaderské moře a ostrovy Pag, Rab, Goli, Krk a Prvić a na oblast Lika směrem do vnitrozemí. Detailní informace o národním parku Severní Velebit naleznete na stránce www.np-sjeverni-velebit.hr.

Národní park Brijuni

Souostroví Brijuni je národní park při jihozápadním pobřeží Istrie. Sestává ze 14 ostrovů, jejichž rozmístění je krásným výsledkem her přírody. Najdete zde úžasnou faunu, flóru i podmořský svět. Na ostrovy se dostanete trajektem - pravidelnou linkou s blízkého městečka Fažana. Pro mimořádnou krásu od začátku 20. století se souostroví zařadilo mezi oblíbené letovisko státníků z celého světa. Detailní informace o souostroví Brijuni najdete na www.brijuni.hr.

Národní park Mljet

Národní park Mljet se nachází na západní straně stejnojmenného ostrova a je jediným národním parkem v Jižní Dalmácii. Původní lesy pokrývají více než 90% parku, co je příčinou, že ostrov Mljet je často nazýván "zeleným ostrovem". Obdivovat zde můžete nádherné panoramata, jedinečný geologický a oceánografický fenomén světového významu - Soustavu Velkého a Malého jezera, husté lesy, ostrůvek Svatá Maria na Velkém jezeře s benediktinským klášterem a kostelem z 12. století, jedinečná fauna a flóra, zříceniny římského paláce z 3. století. Najdete zde množství druhů ryb, korýšů, měkkýšů a jiných mořských živočichů. Množství vinic a olivových hájů jen doplňuje rozmanitou a nádhernou přírodu.

Národní park Risnjak

Pokud jste milovníkem přírody a hor nevynechejte návštěvu národního parku Risnjak. Nachází se jen 15 kilometrů od pobřeží Jadranu a nejblíže letoviskům v oblasti Kvarner. Čeká Vás nádherný svět plný barev. V létě nekonečné zelené lesy, na podzim hrající pestrými barvami a v zimě málo v Chorvatsku očekávaná bílá sněhová krása. Detailní informace o národním parku Risnjak naleznete na stránce www.risnjak.hr.

Přírodní park Telašćica

Přírodní park Telaščica je jedinečný přírodní úkaz co se týče geografie, fauny, flóry, moře i podmořského světa. Záliv Telaščica, po kterém je nazván i celý park, se nachází v jihovýchodní části ostrova Dugi Otok. Slané jezero Mir najdete v jihozápadní části parku a je situováno na úzkém pásu pevniny mezi zálivem Telaščica a otevřeným mořem. Jezero je plněné mořskou vodou přes množství podzemních mikro puklin. Z vnější strany zálivu Telaščica se z moře zvedá nejvyšší útes Jaderského moře. Dosahuje výšky až 161 metrů a nejhlubší část moře pod ním dosahuje hloubky až 85 metrů. Detailní informace o přírodním parku Telaščica naleznete na stránce www.telascica.hr.

Přírodní park Vransko Jezero

Vranské Jezero (Vransko Jezero) je přírodním jevem a největším přírodním jezerem v Chorvatsku. Nachází se mezi dvěma historicky významnými městy Zadar a Šibenik. Díky blízkosti moře v něm žijí mořské i sladkovodní ryby, známé je také různým druhům ptactva. Vransko Jezero zároveň nabízí kilometry upravených cyklostezek, jedinečnou flóru a faunu i historické památky až z antických dob. Vransko jezero je zejména ornitologickým rájem, protože tady má domov množství druhů ptáků včetně celosvětově ohrožených a chráněných druhů. Detailní informace o přírodním parku Vranské Jezero naleznete na stránce www.vransko-jezero.hr.

Přírodní park Biokovo

Přírodní park Biokovo je horský masiv táhnoucí se podél pobřeží Jadranu ze severu na jih. Toto pohoří dělají výjimečným jeho geomorfologické zvláštnosti, zejména množství krasových útvarů, ale i velká různorodost fauny a flóry. V soustavě parku se nachází i biokovská botanická zahrada Kotišina na rozloze 16,5 ha. Na vrcholech Biokova najdete několik kostelíků a kaple, které tvoří kulturní a historické dědictví parku. Biokovo můžete poznávat i z Vašeho kola, protože jsou tu kilometry vyhledávaných cyklostezek. Detailní informace o přírodním parku Biokovo naleznete na stránce www.biokovo.com.

Chorvatské ostrovy

Chorvatsko je zemí s nesmírným množstvím ostrovů a samotné údaje oficiálních Chorvatských úřadů se v přesném počtu ostrovů nedokážou shodnout. V čem se ale shodne snad každý, kdo některé z Chorvatských ostrovů navštívil, je jejich neuvěřitelná krása, rozmanitost přírody, kulturní památky a úchvatný podmořský svět. Ostrovy v Chorvatsku lákají také svou nezaměnitelnou a klidnou atmosférou. Chorvatské ostrovy jsou prostě malé světy samy pro sebe a každý nabízí svůj vlastní život, svůj styl a svého ducha. Mezi nejznámější a zároveň nejnavštěvovanější ostrovy v Chorvatsku patří Kornati, Brač, Hvar, Pag, Vir, Murter, Ugljan, Dugi otok, Pašman, Čiovo, Brijuni, Cres, Krk, Rab, Korčula, Lastovo, Mljet a mnohé další.

Rafting na řece Cetina

Rafting, jako kombinace dobrodružství, sportu a zábavy, dosáhl svůj velký úspěch, právě ve městě Omiš v Chorvatsku. Řeka Cetina a její nádherný kaňon nabízejí nezapomenutelný zážitek a opravňují přívlastek města Omiš, jako nejlepšího místa pro rafting.

Boka Kotorska

Boka Kotorská v blízké Černé Hoře patří podle některých odborníků dokonce mezi 25 nejkrásnějších zálivů světa. Největší záliv v jižní části pobřeží Jadranu připomíná scenérií severské fjordy, doplněné však bujnou středomořskou vegetací. Představuje jednu z nejpůsobivějších přírodních scenérií. Tvoří ji vlastně dva zálivy, boky, skládající se vždy z několika zátok. Nejužší místo v Boce tvoří úžina Verige (široká pouze 350 m), mezi Tivatskou zátokou a zadní částí Kotorské boky. Přes úžinu, mezi obcemi Lepetane a Kamenari, obstarává dopravu trajekt, který jede nepřetržitě. Boka se poměrně hluboko zařezává do krasových pohoří, které ji obklopují, což způsobuje značné klimatické kolísání v průběhu roku. Dostatek vláhy, kterou hlavně na jaře a na podzim přinášejí větry foukající od moře, přispívá k bohatství zdejší vegetace.

Výlety na dovolené v Chorvatsku - historie a kultura

Split

Split je nejen politické, kulturní a tranzitní centrum Dalmácie, ze kterého vedou cesty přes pevninu a moře do mnoha dalmatských letovisek, ale je i samotný cíl cesty mnoha turistů a cestovatelů. Je to město s 1700 letou historií, s množstvím archeologických, historických a kulturních památek, mezi kterými suverénní a zvláštní místo zastává Diokleciánův palác, zapsaný do listiny kulturního dědictví UNESCO. Je postaven z kamene z ostrova Brač a dekorativní detaily, jakými jsou Sfingy, mramorové a vytesávané dekorace jsou dovezené z Egypta, Itálie a Řecka. Jako historie říká, Římský vládce Dioklecián prožil poslední léta svého života v obrovském paláci, který dal vystavět v Aspalthosu (v Dalmácii) v blízkosti města, kde se sám narodil. Během století se originální architektura paláce několikrát pozměnila, ale obyvatelé města zvaného Spalata, později nazývaného Split, byli schopni udržet základní strukturu paláce co nejvíce zachovanou. Určitě by byla škoda nenavštívit Salonu, ležící 6 kilometrů severně od Splitu v dnešním Soline, kde se nacházejí pozůstatky antického města Salone, metropole římské provincie Dalmácie. Split je město, které má svůj typický mediteránské rytmus, na který si rychle zvyknete. Ten pocit, že každý den je svátek, ale zároveň puls velkoměsta, zalesněný vrch Marjan, vzrušující tržiště, restaurace, kavárničky plné lidí a nádherná "riva" - nábřežní promenáda, jejíž v létě vládne blažený osvěžující vítr "Maestral", a v zimě jako zimní kabát mediteránske slunce a palác, který chrání od chladu, to vše je možné vystihnout v jedné větě - budete se tu cítit lépe než doma.

Dubrovnik

Dubrovník je město, které se může pochlubit bohatou historií, krásou a způsobem života. S 2554 slunečními hodinami v roce patří Dubrovník mezi evropská města s nejvíce slunečním svitem a mezi přední turistické destinace v Chorvatsku. Je to jedno z nejznámějších míst celého Středomoří. Samotné město je dokonalou historickou památkou a nabízí množství kulturních zážitků. Pobřeží v okolí Dubrovníku se pyšní rozmanitou faunou i flórou a množstvím slunečných dnů láká turisty z celého světa. Historické centrum města je pěší zóna po které se můžete toulat znovu a znovu dokola a stále objevíte nové nápisy vytesané do kamene, nový kostel, nebo skryté uličky. Nevynechejte návštěvu četných muzeí, například muzeum františkánského kláštera s inventářem staré lékárny z roku 1317, etnografické muzeum, námořní muzeum, muzeum dubrovnické synagogy, navštivte pevnost Lovrijenac, staré dubrovnické hradby, nebo ostrov zamilovaných Lokrum.

Zadar

Centrem Zadarské riviéry je malebné město Zadar, se svou více než tři tisíce letou historií. Za návštěvu rozhodně stojí kostel SV. Donáta, Kalelarga - nejznámější Zadarská ulice, o které se traduje že je starší než samotné město, Římské fórum - římské náměstí ve středu města z 3. století, Národní náměstí s kavárničkami, či Národní muzeu.

Šibenik

Ve starobylém královském městě Šibenik se vyplatí vidět katedrálu sv. Jakova, kterou stavěli více než sto let a celá je postavena z kamene, bez jakýchkoliv dalších materiálů. Dominanta celého regionu, pevnost sv. Mihovil byla postavena v 15. až 17 století z bílého tesaného kamene. Archeologické výzkumy zde našli pozůstatky z doby železné, což dokazuje že Chorvati postavili pevnost na místě osídlení starých Ilirů. Navštivte středověkou klášterní zahradu SV. Lovre, další kostely, pevnosti, nebo muzea a galerie i samotné historické centrum města Šibenik

Trogir

Město Trogir, se starobylým centrem situovaným na malém ostrůvku mezi pevninou na severu a ostrovem Čiovo na jihu je v pravém slova smyslu město - muzeum. Trogir byl založen řeckými kolonizátory z ostrova Vis ve 3. století před naším letopočtem a právě na těchto starobylých základech se nachází historické centrum Trogiru, které je nejlépe dochovaným románsko-gotickým komplexem v celé východní Evropě. Středověké centrum, obklopené hradbami, je tvořeno zachovalým hradem, věžemi a dále sérií domů a paláců z románsko-gotické, renesanční a barokní éry. Největší budovu v Trogiru je kostel sv. Vavřince, jehož západní portál je mistrovské dílo mistra Radovana, nejvýznamnější práce románsko-gotického stylu v celém Chorvatsku. Milovníci kulturních a historických památek, uměleckých děl, původní architektury a krásných ulic budou mít možnost v Trogiru, poznat půvabné a rozmanité dědictví tohoto malého městečka.

Pula

Pula je starobylé město a centrum největšího chorvatského poloostrova Istrie. Počátky Puly se datují do dávných dob před Ilírčany, před vznikem Římské říše a jsou opředené mnoha legendami. Asi nejznámější historickou památkou v Pule je amfiteátr - pulská aréna z prvního století po Kristu za vlády císaře Vespasiána. Má téměř stejný tvar jako římské koloseum, také sloužila na zápasy gladiátorů a je největší zachovanou stavbou tohoto druhu z římských dob na světě mimo území Itálie. Mezi další významné antické památky v Pule patří Augustův chrám, postavený v letech 2 před Kristem až 14 po Kristu, ve kterém dnes najdete výstavu antických kamenných a bronzových skulptur, ale i Porta aurea - Zlatá Brána. Za návštěvu v Pule rozhodně stojí istrijského národní divadlo, mnohé muzea a galerie, akvárium v ​​Pule a Pula je zároveň i výchozím bodem k návštěvě ostrovů Brijuni.

Záhřeb

Nebo chorvatský Zagreb je hlavním městem Chorvatska. První písemná zmínka o městě Záhřeb pochází z roku 1094, ale už kolem roku 600 obývali území dnešního Záhřebu Chorvaté. Záhřeb je pověstný svými muzei, kde nejsou jen předměty vážící se na historii města či Chorvatska, ale i významné sbírky z celého světa. Za návštěvu stojí botanická zahrada, nebo park Maksimir - první veřejný park v této části Evropy.

Imotski

Imotski je město vzdáleno od moře 50 kilometrů v kopcích dalmatského Záhoří a 100 kilometrů od Splitu. Z hlediska architektury i klimatu ho ale můžeme zařadit mezi přímořská městečka. Ve městě najdeme mnoho historických budov ještě z před římských dob a dominuje mu pevnost Topana. Během letních měsíců se v Imotském konají mnohé kulturní akce. Přírodní dominantou Imotském jsou dvě jezera - Modré a Červené. Modré jezero se nachází přímo ve městě, Červené je vzdáleno jen kousek. Obě jezera v vznikly propadem podvodných jeskyní, kterých je v blízkém okolí stále devatenáct. Červené jezero je zároveň nejhlubší jezero v Evropě. K oběma jezerům se vážou mnohé legendy, které Vám domácí rádi vyprávějí.

Omiš

Městečko Omiš se nachází 26 km jihovýchodně od Splitu. V minulosti bylo toto romantické městečko známé svými piráty. Má velmi atraktivní polohu, protože za domy se tyčí mohutné vápencové skály, mezi kterými ústí strmý kaňon řeky Cetiny, která se zde vlévá do moře. Můžete zde podniknout různé túry a poznávací výlety do vnitrozemí, do tzv.. Poljica a po svazích krasového pohoří Mosor. Nejstarší chorvatskou památkou v Omiši je malý kostelík sv. Petra (Petrova Crkva) v lokalitě "Priko" na pravém břehu řeky Cetina. Můžete navštívit i mnohé jiné historické památky, jakými jsou městské hradby, věž a zříceniny pevnosti Starigrad (Fortica) ze dne 14. stol., městské muzeum a mnohé další pamětihodnosti.

Mostar

Mostar - historický skvost v Bosně a Hercegovině Vás uchvátí svou krásou. Úchvatný historický most přes řeku Neretva, který byl zničen během občanské války koncem dvacátého století a po válce znovu postaven ve své původní podobě, rozděluje dva světy - křesťanský a muslimský, přímořské regiony a vnitrozemí. V Mostaru byste měli vidět kromě mostu i historické centrum města, kostely a mešity.

Međugorje

Poutní město Međugorje v blízké Bosně a Hercegovině je od Splitu vzdáleno jen 136 kilometrů, ještě blíže je to z Makarské a Omišské riviéry a z Jižní Dalmácie. Međugorje je jedním z nejvýznamnějších křesťanských poutních míst v Evropě. V roce 1981 se zde šestici mladých lidí několikrát zjevila Panna Maria se svými poselstvími. Od té doby putují do Međugorja tisíce poutníků aby navštívili toto svaté místo. K tomuto místu se vážou i mnohé zázraky a tělesné uzdravení. Ať již jste věřící, nebo ne, Međugorje rozhodně stojí za návštěvu, ze které si odnesete mnoho nezapomenutelných vzpomínek.