Chorvatsko - informace

Juric travel   Chorvatsko - informace

Chorvatská republika je stát nacházející se na Balkánském poloostrově na břehu Jaderského moře. Rozprostírá se od najvýchodnejších vrcholů Alp na severozápadě k Panonské nížině a břehům Dunaje na východě, její střední částí se táhne horské pásmo Dinara (nejvyšší vrchol země - 1.831 m / nm) a jižní část končí pobřežím Jaderského moře. Jaderské moře je nejčistší moře v Evropě, mořské dno je vidět až do 50 m hloubky. S průměrně 2600 slunečními hodinami v roce je Jadranské pobřeží jedno z najslnečnejších ve Středomoří.

Na území Chorvatska najdete tolik krás, jako málokde jinde - čisté a průzračné moře, panenská příroda, majestátní hory, ostrovy, zátoky, útesy, jezera, vodopády, borovicové, piniové a olivové háje, ale i starobylá města s typickou mediteránskou architekturou. Mnohé z nich jsou na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Hlavními turistickými oblastmi jsou Istrie, Kvarner a Dalmácie. Největší turistický region v Dalmácii je část v okolí Splitu, která je centrem a pravým srdcem Dalmácie, kde žije většina jejích obyvatel a kde se nacházejí hlavní dalmatské ostrovy a ty nejkrásnější pláže.

Oficiální údaje o Chorvatsku

Úřední název: Republika Chorvatsko / Republika Hrvatska /
Rozloha: 56.542 km ²
Počet obyvatel: 4 422 248 obyvatel (rok 2005)
Hlavní město: Záhřeb / Zagreb /
Měna: Kuna (HRK) = 100 lípa
Úřední jazyk: chorvatský
Náboženství: římskokatolické 87,8%, pravoslavné 4,4%, muslimové 1,3%, ostatní 6,5%
Časový posun: SEČ
Délka pobřeží: 5 835 km, z toho ostrovy 4 058
Sousední země: Maďarsko, Slovinsko, Bosna a Hercegovina, Srbsko a Černá Hora
Počet ostrovů: 1 244 z toho 47 obydlených
Podnebí a moře: průměrná teplota vzduchu v létě = 25 ° C, průměrná teplota moře = 25 ° C

Vstup do Chorvatska a konzulární info

Občané ČR podobně jako občané ostatních států EU mohou cestovat od 1. června 2004 s občanským průkazem a do 90 dnů bez víz. I turista se musí přihlásit k pobytu do 24 hodin od příjezdu, co může udělat hotel nebo soukromý ubytovatel. Za nedodržení je vysoká pokuta. Doklad o přihlášení je třeba si pečlivě uschovat, protože je často požadovaný od pracovníků hraniční a cizinecké policie při odjezdu ze země. Pracovníci hraniční a cizinecké policie Chorvatské republiky při vstupu na území Chorvatské republiky požadují od cizinců i prokázání finančních prostředků 100, - EUR na osobu a den pobytu. V případě, že si cizinec uhradil hotelové ubytování nebo cestuje s cestovní kanceláří je povinen prokázat 50, - EUR na osobu a den, resp. potvrzení z banky, cestovní šek, nebo mezinárodně platné kreditní karty, kterými jednoznačně prokáže své finanční zabezpečení. Motoristé musí mít u sebe i doklad o zaplacení pojištění automobilu (tzv. zelená karta).

Důležitá telefonní čísla v Chorvatsku

Policie: 92
Hasiči: 93
Záchranná služba: 94
Informace: 112
Všeobecné informace: 981
Informace o telefonních číslech v Chorvatsku: 988
Informace o telefonních číslech v zahraničí: 902
Počasí a dopravní informace: 06 520 520
Chorvatský automotoklub (HAK): 01 4640 800
Žlutý anděl - Tel: 987 Chorvatský automotoklub (v případě volání ze zahraničí nebo z mobilního telefonu: +3851987) Pracovní doba: 0-24 hod. Za poskytnuté služby úhrada v hotovosti nebo akreditivem automotoklubu země, kde je vozidlo evidováno.

Zdravotní péče v Chorvatsku

Doporučuje se uzavřít kompletní cestovní pojištění. Nezbytná zdravotní péče při akutním onemocnění a úrazu je bezplatná. Za ostatní lékařské služby se platí. Výdaje za další ošetření se platí, účty má proplatit pojišťovna v ČR. V soukromých zařízeních se platí za všechny služby. V nemocnicích je pohotovost 24 h, zdravotní střediska jsou ve všech střediskových obcích. Jednodenní pobyt v nemocnici stojí v průměru 150 eur. Pokud je nemocný pojištěn, náklady spojené s převozem nebo propuštěním z nemocnice snáší a zabezpečuje příslušná pojišťovna.

Státní svátky a dny pracovního klidu v Chorvatsku

1. ledna: Nový rok
Velikonoční svátky
1. května: Svátek práce
22. června: Den boje proti fašismu
25. června: Den státnosti
5. srpna: Den vítězství
15. srpna: Den Nanebevzetí Panny Marie
8. října: Den nezávislosti (pracovní den)
1. listopadu: Svátek všech svatých
25. a 26. prosince: První a druhý svátek vánoční

Fotogalerie